VAV 14 | Vavčer za prototipiranje

Prototip solarnega in jeklenega žara

 

Vavčer za prototipiranje in naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
https://www.eu-skladi.si

V podjetju Termont Metal d.o.o. so najprej prišli na idejo, da je v poletnih mesecih za namen kampiranja, pa tudi drugih mesecih, pripravili sestavljiv žar, ki se enostavno sestavi in je primeren za transport, kar je omejitev obstoječim rešitvam. Na trgu je namreč ogromno električnih žarov, žarov na drva in oglje, ki imajo otežen transport, prav tako plinski žari zahtevajo dodatni prostor za precej goriva.

Ideja zajema idejno konstrukcijo žara, ki se ga da sestaviti in tudi uporabiti po klasičnem načinu. Dodana je solarna leča, ki rešuje problem difuzne svetlobe in koncentrirala energijo na enem mestu. S tem se reši problem prevelikega obsega ogrodja. Da lahko upravljamo toploto, bomo dodali termo-senzorje, ki merijo temperaturo po površini. To je v bistvu slabost tudi vseh običajnih žarov, razpršena temperatura, ki jo lovimo po izkušnjah. Razvili smo še aplikacijo, ki nadzoruje temperaturo in ostale elemente

Prototip Solarni žar Termont Metal je sestavljiv komponentni žar narejen za vse predele sveta, za gretje na sonce, biomaso ali plin. Je zložljiv in multifunkcionalen. Z dodatki, kot so odbojnik, leča in solarne celice ponuja celovito oskrbo z energijo na potovanju ali v odročnih krajih ali pa tudi doma, kjer želimo žar kuhinjo na ekološki in CO2 minimalni okolijski odtis. Ima potencial v razvoju specialne steklokeramične posode, izparilnikov, destilatorjev in podobno ter digitalizaciji in iOT podpori varnosti in kuhanju ter laserskemu merjenju temperatur in pametnemu kuhanju.

Seveda je možno izdelati večjo lečo in večji odbojnik in s tem dosegati višje temperature, tudi točkovno do 800 stopinj Celzija in več na običajen poletni dan. Seveda takšna naprava ni primerna in varna za običajno rabo, saj pomeni visoko varnostno tveganje za uporabnika, bi pa bila lahko uporabna v industrijske namene na terenu (varjenje, rezanje, taljenje materialov ipd.).

Sama izvedba in struktura mu omogoča celo medplanetarno uporabo v vesolju in v ekstremnih razmerah z dostopom svetlobe.

Prototip je izvedlo podjetje Marcelino d.o.o. (https://marcelino.com) v okviru Mrežnega podjetniškega inkubatorja Vrelec d.o.o.